SAME Dorado 60 Turbo specifications — approved in Switzerland
70.0 HP
Max power
268.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
2 600 kg
Curb weight
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 268.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 37.14 kg/HP |
| Displacement | 3 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (AV= déclenchable) |
| Engine | 1000.3AT |
| Curb weight | 2 600 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 591 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 2 380 mm |
| Wheelbase | 2 056 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 320/70R20 A8, 11,2R24 A8, 360/70R20 A8: 10x20, 11x20 |
| Tires (option) | AR= 420/70R28 A8, 420/70R30 A8, 12,4R36 A8, 13x28, 13x30, 11x36 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 09/04/1997 |
| Type approval no. | 4SA108 |