SAME Dorado 65 specifications — approved in Switzerland
61.9 HP
Max power
225.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 830 kg
Curb weight
| Power | 61.9 HP (45.5 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 225.0 Nm @ 1 450 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 45.72 kg/HP |
| Displacement | 3 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.3AT2 |
| Curb weight | 2 830 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 730 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 2 410 mm |
| Wheelbase | 2 056 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8 12.4R20 116A8 360/70R30 120A8 |
| Tires (option) | AR= 12.4R36 124A8 14.9R30 129A8 480/70R28 140A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 27/01/1999 |
| Type approval no. | 4SA121 |