SAME Dorado 70 Turbo specifications — approved in Switzerland
85.7 HP
Max power
284.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 900 kg
Curb weight
4SA123
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 284.0 Nm @ 1 450 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.84 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (AV= déclenchable) |
| Engine | 1000.4AT1 |
| Curb weight | 2 900 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 870 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 2 410 mm |
| Wheelbase | 2 186 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 11.2R24 114 A8 10.00x24 12.4R20 116 A8 11.00x20 320/70R24 116 A8 10.00x20 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137 A8 15.00x30 14.9R30 129 A8 13.00x30 480/70R30 141 A8 15.00x30 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 25/03/1999 |
| Type approval no. | 4SA123 |
4SA109
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 284.0 Nm @ 1 450 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 32.56 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (AV= déclenchable) |
| Engine | 1000.4AT1 |
| Curb weight | 2 790 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 741 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 2 380 mm |
| Wheelbase | 2 186 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 320/70R20 10x20 360/70R20 11x20 11.2R24 10x24 320/70R24 10x24 |
| Tires (option) | AR= 420/70R28 13x28 420/70R30 12x30 12.4R36 10x36 480/70R30 14x30 |
| Tow cap. (braked) | 24 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 12/08/1997 |
| Type approval no. | 4SA109 |