SAME Dorado 80 Classic specifications — approved in Switzerland
75.3 HP
Max power
342.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 300 kg
Curb weight
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 342.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 43.82 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 55 TA |
| Curb weight | 3 300 kg |
| Gross weight | 4 340 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 495 mm |
| Wheelbase | 2 100 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 405/70R20 136G / 320/70R24 116A8 / 210/95R28 116A8 / 360/70R20 129A8 / 320/85R20 119A8 / 380/70R20 132A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141A8 / 340/85R36 132A8 / 160/95R46 117A8 / 420/70R30 134A8 / 380/85R30 135A8 / 540/65R30 153A8 |
| Tow cap. (braked) | 24 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 600 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 06/09/2018 |
| Type approval no. | 4SA354 |