SAME Dorado 86 specifications — approved in Switzerland
94.9 HP
Max power
377.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 700 kg
Curb weight
4SA197
| Power | 94.9 HP (69.8 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 377.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 28.45 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WT5E |
| Curb weight | 2 700 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 856 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 2 785 mm |
| Wheelbase | 2 186 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 320/70R20 113A8, 12.4R20 116A8, 380/70R20 122A8, 320/70R24 116A8, 11.2R24 114A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R28 133A8, 14.9R30 129A8, 540/65R28 137A8, 420/70R30 134A8, 13.6R36 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 31/10/2005 |
| Type approval no. | 4SA197 |
4SA151
| Power | 83.2 HP (61.2 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 335.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.45 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WT6 |
| Curb weight | 2 700 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 856 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 2 485 mm |
| Wheelbase | 2 186 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 320/70R20 113A8 12.4R20 116A8 380/70R20 122A8 320/70R24 116A8 11.2R24 114A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R28 133A8 14.9R30 129A8 540/65R28 137A8 420/70R30 134A8 13.6R36 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 21/02/2003 |
| Type approval no. | 4SA151 |
4SA174
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 336.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.53 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WT6E |
| Curb weight | 2 700 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 856 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 2 785 mm |
| Wheelbase | 2 186 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 320/70R20 113A8 12.4R20 116A8 380/70R20 122A8 320/70R24 116A8 11.2R24 114A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R28 133A8 14.9R30 129A8 540/65R28 137A8 420/70R30 134A8 13.6R36 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 08/07/2004 |
| Type approval no. | 4SA174 |