SAME Dorado 90 Natural specifications — approved in Switzerland
86.4 HP
Max power
372.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 450 kg
Curb weight
4SA399
| Power | 86.4 HP (63.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 372.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 39.93 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 3067 TA |
| Curb weight | 3 450 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 915 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 2 420 mm |
| Wheelbase | 2 100 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/85R24 115A8 / 320/85R20 119A8 / 380/70R20 132A8 / 420/65R20 138A8 / 280/70R20 116A8 / 360/70R20 120A8 |
| Tires (option) | AR= 320/85R36 128A8 / 380/85R30 135A8 / 480/70R30 141D / 540/65R28 152A8 / 420/70R24 133A8 / 420/70R30 134A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 800 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 24/11/2021 |
| Type approval no. | 4SA399 |
4SA372
| Power | 83.6 HP (61.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 354.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.31 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 65 TA |
| Curb weight | 3 370 kg |
| Gross weight | 4 830 kg |
| Length | 3 915 mm |
| Width | 1 880 mm |
| Height | 2 420 mm |
| Wheelbase | 2 100 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 405/70R20 136G / 320/70R24 116A8 / 210/95R28 116A8 / 360/70R20 129A8 / 320/85R20 119A8 / 380/70R20 132A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141A8 / 340/85R36 132A8 / 160/95R46 117A8 / 420/70R30 134A8 / 380/85R30 135A8 / 540/65R30 153A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 800 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 23/08/2019 |
| Type approval no. | 4SA372 |