SAME Dorado F90 specifications — approved in Switzerland
86.9 HP
Max power
336.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 590 kg
Curb weight
| Power | 86.9 HP (63.9 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 336.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 29.8 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WT6E |
| Curb weight | 2 590 kg |
| Gross weight | 3 770 kg |
| Length | 3 740 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 235 mm |
| Wheelbase | 2 080 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 240/70R16 104A8 280/70R16 112A8 280/70R18 114A8 300/70R20 110A8 9.5R20 105A8 7.50R20 104A8 |
| Tires (option) | AR= 380/70R20 122A8 380/70R24 125A8 340/85R24 125A8 420/70R28 133A8 380/85R28 133A8 13.6R28 123A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 20/09/2007 |
| Type approval no. | 4SA213 |