SAME Dorado S70 specifications — approved in Switzerland
70.2 HP
Max power
255.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 350 kg
Curb weight
| Power | 70.2 HP (51.6 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 255.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.48 kg/HP |
| Displacement | 3 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.3WT3E |
| Curb weight | 2 350 kg |
| Gross weight | 3 560 kg |
| Length | 3 576 mm |
| Height | 2 100 mm |
| Wheelbase | 1 926 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 260/70R16 109A8 280/70R18 114A8 6.50-16 8PR 8.25-16 8PR 280/60-15.5 8PR 210/80R16 94A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R24 130A8 340/85R28 127A8 12.4R24 119A8 13.6R28 123A8 360/60-24 122A8 320/85R24 122A8 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 14/10/2004 |
| Type approval no. | 4SA179 |