SAME Dorado90.4 specifications — approved in Switzerland
84.0 HP
Max power
354.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 440 kg
Curb weight
| Power | 84.0 HP (61.8 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 354.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.95 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD4 65 TA |
| Curb weight | 3 440 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 4 125 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 2 495 mm |
| Wheelbase | 2 230 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV 405/70R20 136G, 320/70R24 116A8, 320/70R20 113A8, 210/95R32 114A8, 380/70R20 122A8, 11.2R24 114A8 |
| Tires (option) | AR 480/70R30 141A8, 13.6 R36 127A8, 420/70R28 133A8, 160/95R46 117A8, 540/65R30 138A8, 12.4R36 124A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 27/12/2016 |
| Type approval no. | 4SA296 |