SAME Explorer 100 specifications — approved in Switzerland
96.7 HP
Max power
417.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 360 kg
Curb weight
4SA389
| Power | 96.7 HP (71.1 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 417.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 45.09 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 3075TA |
| Curb weight | 4 360 kg |
| Gross weight | 6 500 kg |
| Length | 4 105 mm |
| Width | 1 880 mm |
| Height | 2 555 mm |
| Wheelbase | 2 350 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 360/70R24 122A8 / 280/85R28 118A8 / 14.9R24 130A8 / 420/70R24 130A8 / 480/65R24 140D / 230/95R32 128A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141D / 340/85R38 133A8 / 420/85R34 147A8 / 480/70R34 143A8 / 540/65R34 152D / 270/95R44 142A8 |
| Tow cap. (braked) | 28 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 100 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 01/09/2021 |
| Type approval no. | 4SA389 |
4SA324
| Power | 91.5 HP (67.3 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 386.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 45.36 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KE4 071 TA |
| Curb weight | 4 150 kg |
| Gross weight | 6 100 kg |
| Length | 4 235 mm |
| Width | 2 065 mm |
| Height | 2 652 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/85R28 118A8, 11.2R28 116A8, 360/70R24 122A8, 380/85R24 131A8, 420/70R24 130A8, 480/65R24 127A8 |
| Tires (option) | AR= 340/85R38 133A8, 13.6R38 128A8, 480/70R30 141A8, 420/85R34 142A8, 480/70R34 143A8, 540/65R34 140A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 600 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 09/04/2018 |
| Type approval no. | 4SA324 |
4SA303
| Power | 91.5 HP (67.3 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 386.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 45.36 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KE4 071 TA |
| Curb weight | 4 150 kg |
| Gross weight | 6 100 kg |
| Length | 4 235 mm |
| Width | 2 065 mm |
| Height | 2 652 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/85R28 118A8, 11.2R28 116A8, 360/70R24 122A8, 380/85R24 131A8, 420/70R24 130A8, 480/65R24 127A8 |
| Tires (option) | AR= 340/85R38 133A8, 13.6R38 128A8, 480/70R30 141A8, 420/85R34 142A8, 480/70R34 127A8, 540/65R34 140A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 17/03/2017 |
| Type approval no. | 4SA303 |
4SA294
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 369.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 41.05 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 71 TA |
| Curb weight | 3 740 kg |
| Gross weight | 5 800 kg |
| Length | 4 090 mm |
| Width | 2 065 mm |
| Height | 2 600 mm |
| Wheelbase | 2 295 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 360/70R24 122A8, 280/85R28 118A8, 480/65R24 127A8, 360/70R20 120A8, 320/85R24 122A8, 380/70R20 122A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141A8, 340/85R38 133A8, 540/65R34 140A8, 420/70R30 134A8, 340/85R36 132A8, 540/65R30 138A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 21/04/2016 |
| Type approval no. | 4SA294 |