SAME Explorer 105 specifications — approved in Switzerland
100.6 HP
Max power
433.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 250 kg
Curb weight
4SA477
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 433.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 42.25 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 4078TA |
| Curb weight | 4 250 kg |
| Gross weight | 6 500 kg |
| Length | 4 362 mm |
| Width | 2 015 mm |
| Height | 2 673 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 360/70R28 125A8 / 380/85R24 131A8 / 280/85R28 118A8 / 480/65R24 140D / 400/80R24 149A8 / 420/85R24 137A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R34 143A8 / 420/85R34 142A8 / 340/85R36 132A8 / 540/65R34 152D / 440/80R34 159A8 / 520/70R34 148A8 |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 04/09/2024 |
| Type approval no. | 4SA477 |
4SA390
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 433.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 44.33 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 4078TA |
| Curb weight | 4 460 kg |
| Gross weight | 6 500 kg |
| Length | 4 235 mm |
| Width | 1 880 mm |
| Height | 2 555 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 360/70R24 122A8 / 280/85R28 118A8 / 14.9R24 130A8 / 420/70R24 130A8 / 480/65R24 140D / 230/95R32 128A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141D / 340/85R38 133A8 / 420/85R34 147A8 / 480/70R34 143A8 / 540/65R34 152D / 270/95R44 142A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 100 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 01/09/2021 |
| Type approval no. | 4SA390 |