SAME Explorer 105.4 specifications — approved in Switzerland
97.2 HP
Max power
408.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 500 kg
Curb weight
4SA286
| Power | 97.2 HP (71.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 408.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 46.3 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD4 75 TA |
| Curb weight | 4 500 kg |
| Gross weight | 6 100 kg |
| Length | 4 265 mm |
| Width | 2 065 mm |
| Height | 2 682 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 320/85R24 122A8, 12.4R24 119A8, 340/85R28 127A8, 360/70R28 125A8, 280/85R28 118A8, 14.9R24 126A8 |
| Tires (option) | AR= 420/85R30 140A8, 16.9R30 137A8, 460/85R34 147A8, 520/70R34 148A8, 340/85R38 133A8, 16.9R34 139A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 29/07/2015 |
| Type approval no. | 4SA286 |
4SA289
| Power | 97.2 HP (71.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 408.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 42.49 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD4 75 TA |
| Curb weight | 4 130 kg |
| Gross weight | 6 100 kg |
| Length | 4 195 mm |
| Width | 2 065 mm |
| Height | 2 652 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 360/70R24 122A8, 14.9R24 126A8, 380/85R24 131A8, 280/85R28 118A8, 420/70R24 130A8, 480/65R24 127A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141A8, 16.9R34 139A8, 420/85R34 142A8, 340/85R38 133A8, 480/70R34 143A8, 540/65R34 140A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 29/07/2015 |
| Type approval no. | 4SA289 |