SAME Explorer 115 specifications — approved in Switzerland
109.6 HP
Max power
472.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 380 kg
Curb weight
4SA475
| Power | 109.6 HP (80.6 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 472.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 39.96 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 4085TA |
| Curb weight | 4 380 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 4 362 mm |
| Width | 2 015 mm |
| Height | 2 748 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 420/85R24 137A8 / 480/70R24 138D / 340/85R28 127A8 / 380/85R24 131A8 / 11.2R28 / 540/65R24 146D |
| Tires (option) | AR= 460/85R34 147A8 / 520/70R34 148D / 420/85R38 144A8 / 420/85R34 142A8 / 13.6R38 / 600/65R34 151D |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 04/09/2024 |
| Type approval no. | 4SA475 |
4SA391
| Power | 109.6 HP (80.6 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 472.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 42.34 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 4085TA |
| Curb weight | 4 640 kg |
| Gross weight | 7 000 kg |
| Length | 4 265 mm |
| Width | 1 880 mm |
| Height | 2 555 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 360/70R24 122A8 / 280/85R28 118A8 / 14.9R24 130A8 / 420/70R24 130A8 / 480/65R24 140D / 230/95R32 128A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141D / 340/85R38 133A8 / 420/85R34 147A8 / 480/70R34 143A8 / 540/65R34 152D / 270/95R44 142A8 |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 400 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 01/09/2021 |
| Type approval no. | 4SA391 |