SAME Explorer 115 TB specifications — approved in Switzerland
109.6 HP
Max power
472.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 535 kg
Curb weight
4SA444
| Power | 109.6 HP (80.6 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 472.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.25 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 4085TA |
| Curb weight | 3 535 kg |
| Gross weight | 6 400 kg |
| Length | 4 235 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 2 365 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 380/70R20 122A8, 300/70R20 120A8, 360/70R20 120A8, 420/65R20 128A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R30 134A8, 420/70R24 130D, 420/70R28 133D, 480/65R28 139A8 |
| Tow cap. (braked) | 26 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 400 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 23/06/2023 |
| Type approval no. | 4SA444 |
4SA346
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 435.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.59 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD4 83 TA |
| Curb weight | 3 500 kg |
| Gross weight | 4 710 kg |
| Length | 4 235 mm |
| Width | 1 880 mm |
| Height | 2 395 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 300/70R20 110A8, 360/70R20 120A8, 420/65R20 128A8, 380/70R20 122A8, 210/95R32 114A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R24 130A8, 420/70R28 133A8, 480/65R28 139A8, 420/70R30 134A8, 160/95R46 117A8 |
| Tow cap. (braked) | 26 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 400 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 18/05/2018 |
| Type approval no. | 4SA346 |