SAME Explorer 120 specifications — approved in Switzerland
110.0 HP
Max power
462.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 500 kg
Curb weight
4SA321
| Power | 110.0 HP (80.9 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 462.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.91 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KE4 085 TA |
| Curb weight | 4 500 kg |
| Gross weight | 6 100 kg |
| Length | 4 265 mm |
| Width | 2 065 mm |
| Height | 2 732 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/85R28 118A8, 13.6R28 123A8, 360/70R28 125A8, 380/85R24 131A8, 420/70R24 130A8, 440/65R28 124A8 |
| Tires (option) | AR= 340/85R38 133A8, 16.9R38 141A8, 520/70R34 148A8, 420/85R34 142A8, 480/70R34 143A8, 540/65R38 142A8 |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 09/04/2018 |
| Type approval no. | 4SA321 |
4SA305
| Power | 110.0 HP (80.9 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 462.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.91 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KE4 085 TA |
| Curb weight | 4 500 kg |
| Gross weight | 6 100 kg |
| Length | 4 265 mm |
| Width | 2 065 mm |
| Height | 2 732 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 230/95R32 126A8, 13.6R28 123A8, 360/70R28 125A8, 380/85R24 131A8, 420/70R24 130A8, 440/65R28 124A8 |
| Tires (option) | AR= 230/95R44 132A8, 16.9R38 141A8, 520/70R34 148A8, 420/85R34 142A8, 480/70R34 143A8, 540/65R38 142A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 17/03/2017 |
| Type approval no. | 4SA305 |