SAME Explorer 3 105 specifications — approved in Switzerland
101.7 HP
Max power
376.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 000 kg
Curb weight
| Power | 101.7 HP (74.8 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 376.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 39.33 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WTI5E3 |
| Curb weight | 4 000 kg |
| Gross weight | 6 100 kg |
| Length | 4 225 mm |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 2 790 mm |
| Wheelbase | 2 402 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 avec cabine |
| Tires | AV= 440/65R28 124A8, 380/85R24 131A8, 420/85R24 137A8, 13.6R28 123A8, 210/95R36 116A8, 360/70R24 122A8 |
| Tires (option) | AR= 540/65R38 142A8, 420/85R34 142A8, 460/85R34 147A8, 16.9R38 141A8, 230/95R48 134A8, 480/70R30 141A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 20/09/2012 |
| Type approval no. | 4SA265 |