SAME Explorer 3 90 specifications — approved in Switzerland
88.4 HP
Max power
345.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 600 kg
Curb weight
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 345.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.72 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WTI7E3 |
| Curb weight | 3 600 kg |
| Gross weight | 5 800 kg |
| Length | 4 067 mm |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 2 685 mm |
| Wheelbase | 2 374 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 avec cabine |
| Tires | AV= 320/85R24 122A8, 12.4R24 119A8, 380/70R24 125A8, 380/85R24 131A8, 14.9R24 126A8, 420/70R24 130A8 |
| Tires (option) | AR= 420/85R30 140A8, 16.9R30 137A8, 520/70R30 145A8, 420/85R34 142A8, 16.9R34 139A8, 480/70R34 143A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 20/09/2012 |
| Type approval no. | 4SA264 |