SAME Explorer 3 95 TB specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
373.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 280 kg
Curb weight
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 373.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.45 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WTI2E3 |
| Curb weight | 3 280 kg |
| Gross weight | 4 710 kg |
| Length | 4 185 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 2 395 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV 300/70R20 110A8 360/70R20 120A8 420/65R20 119A8 380/70R20 122A8 210/95R32 114A8 |
| Tires (option) | AR 420/70R24 130A8 420/70R28 133A8 480/65R28 129A8 420/70R30 134A8 160/95R46 117A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 25/09/2015 |
| Type approval no. | 4SA291 |