SAME Explorer 70 VDT specifications — approved in Switzerland
70.0 HP
Max power
283.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 283.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4A |
| Gross weight | 5 500 kg |
| Length | 3 970 mm |
| Width | 1 970 mm |
| Height | 2 595 mm |
| Wheelbase | 2 280 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 12.4R24 119A8 11.00x24 12.4R28 121A8 11.00x28 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137A8 15.00x30 13.6R38 141A8 12.00x38 |
| Tow cap. (braked) | 24 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 18/08/1998 |
| Type approval no. | 4SA117 |