SAME Explorer 75 specifications — approved in Switzerland
74.0 HP
Max power
359.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 060 kg
Curb weight
4SA473
| Power | 74.0 HP (54.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 359.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 54.86 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF1 4055TA |
| Curb weight | 4 060 kg |
| Gross weight | 6 500 kg |
| Length | 4 362 mm |
| Width | 2 015 mm |
| Height | 2 673 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 360/70R24 122A8 / 380/85R24 131A8 / 280/85R28 118A8 / 480/65R24 140D / 400/80R24 149A8 / 230/95R32 128A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141D / 420/85R34 142A8 / 340/85R36 132A8 / 540/65R34 152D / 440/80R34 159A8 / 230/95R44 134A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 04/09/2024 |
| Type approval no. | 4SA473 |
4SA176
| Power | 71.0 HP (52.2 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 256.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 53.8 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4W8 |
| Curb weight | 3 820 kg |
| Gross weight | 6 300 kg |
| Length | 4 170 mm |
| Height | 2 770 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 360/70R24 122A8 12.4R28 121A8 13.6R24 121A8 480/65R24 127A8 13.6R28 123A8 390/85R28 127A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R38 141A8 13.6R38 128A8 18.4R30 142A8 540/65R34 140A8 16.9R38 144A8 420/85R38 144A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 12/08/2004 |
| Type approval no. | 4SA176 |