SAME Explorer 75T specifications — approved in Switzerland
71.0 HP
Max power
256.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 100 kg
Curb weight
| Power | 71.0 HP (52.2 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 256.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 43.66 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4W8 |
| Curb weight | 3 100 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 997 mm |
| Height | 2 460 mm |
| Wheelbase | 2 287 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8: 12.4R28 121A8: 14.9R24 126A8: 320/70R24 116A8: 320/85R24 122A8: 380/85R24 131A8 |
| Tires (option) | AR= 19.9R30 129A8: 13.6R38 128A8: 16.9R34 139A8: 420/70R30 134A8: 420/85R30 140A8: 420/85R34 142A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 16/06/2005 |
| Type approval no. | 4SA194 |