SAME Explorer 80 specifications — approved in Switzerland
75.3 HP
Max power
342.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 770 kg
Curb weight
4SA364
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 342.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 50.07 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 55 TA |
| Curb weight | 3 770 kg |
| Gross weight | 5 020 kg |
| Length | 4 105 mm |
| Width | 2 180 mm |
| Height | 2 600 mm |
| Wheelbase | 2 295 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 420/65R20 125A8 / 360/70R20 129A8 / 320/70R24 116A8 / 380/70R20 132A8 / 280/85R24 115A8 / 320/85R24 122A8 |
| Tires (option) | AR= 540/65R28 142D / 420/70R30 134A8 / 480/70R30 141A8 / 540/65R30 153A8 / 420/85R30 140A8 / 340/85R36 132A8 |
| Tow cap. (braked) | 26 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 200 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 24/01/2019 |
| Type approval no. | 4SA364 |
4SA327
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 342.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 49.67 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 055 TA |
| Curb weight | 3 740 kg |
| Gross weight | 5 660 kg |
| Length | 4 105 mm |
| Width | 2 065 mm |
| Height | 2 600 mm |
| Wheelbase | 2 295 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 320/70R24 116A8, 12.4R24 119A8, 320/85R24 122A8, 360/70R20 120A8, 380/70R20 122A8, 420/65R20 119A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141A8, 13.6R36 127A8, 340/85R36 132A8, 420/70R30 134A8, 540/65R30 138A8, 540/65R28 137A8 |
| Tow cap. (braked) | 26 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 09/04/2018 |
| Type approval no. | 4SA327 |
4SA301
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 342.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 49.67 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 55 TA |
| Curb weight | 3 740 kg |
| Gross weight | 5 660 kg |
| Length | 4 105 mm |
| Width | 2 065 mm |
| Height | 2 600 mm |
| Wheelbase | 2 295 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 320/70R24 116A8, 12.4R24 119A8, 320/85R24 122A8, 360/70R20 120A8, 380/70R20 122A8, 420/65R20 119A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141A8, 13.6R36 127A8, 340/85R36 132A8, 420/70R30 134A8, 540/65R30 138A8, 540/65R28 137A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 17/03/2017 |
| Type approval no. | 4SA301 |