SAME Explorer 90 VDT specifications — approved in Switzerland
88.4 HP
Max power
316.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 316.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4AT |
| Gross weight | 6 500 kg |
| Length | 4 050 mm |
| Width | 2 020 mm |
| Height | 2 595 mm |
| Wheelbase | 2 320 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 14.9R24 126A8 12x24 12.4R28 121A8 10x28 420/70R24 130A8 11x24 |
| Tires (option) | AR= 16.9R34 139A8 14x34 13.6R38 128A8 16x38 480/70R34 143A8 15x34 |
| Tow cap. (braked) | 30 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 15/05/1998 |
| Type approval no. | 4SA110 |