SAME Explorer 95T specifications — approved in Switzerland
91.1 HP
Max power
364.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 400 kg
Curb weight
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 364.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.32 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WT8 |
| Curb weight | 3 400 kg |
| Gross weight | 6 100 kg |
| Length | 4 002 mm |
| Height | 2 460 mm |
| Wheelbase | 2 297 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 13.6R24 121A8: 12.4R28 121A8: 16.9R24 134A8: 320/70R24 116A8: 320/85R24 122A8: 420/85R24 137A8 |
| Tires (option) | AR= 18.4R30 11428: 13.6R38 128A8: 18.4R34 144A8: 420/70R30 134A8: 420/85R30 140A8: 460/85R34 147A8 |
| Tow cap. (braked) | 31 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 16/06/2005 |
| Type approval no. | 4SA195 |