SAME Frutetto II 70 specifications — approved in Switzerland
70.4 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 450 kg
Curb weight
| Power | 70.4 HP (51.8 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.8 kg/HP |
| Displacement | 3 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.3WT4 |
| Curb weight | 2 450 kg |
| Gross weight | 3 820 kg |
| Length | 3 517 mm |
| Height | 2 180 mm |
| Wheelbase | 1 952 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 260/70R16 109A8, 280/70R18 114A8, 9.5 R20 105A8, 260/70R16 109A8 260/80R20 106PR, 300/65R18 116A8 |
| Tires (option) | AR= 11.2 R 24 114A8, 420/70R24 130A8, 14.9R28 128A8, 280/85R24 115A8 380/85R28 133A8, 480/65R24 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 12 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 17/02/2005 |
| Type approval no. | 4SA184 |