SAME Frutteto 100 specifications — approved in Switzerland
96.7 HP
Max power
417.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 660 kg
Curb weight
4SA460
| Power | 96.7 HP (71.1 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 417.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 27.51 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 3075TA |
| Curb weight | 2 660 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 822 mm |
| Width | 1 364 mm |
| Height | 2 316 mm |
| Wheelbase | 2 045 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8, 210/95R20 110A8, 240/70R16 104A8, 300/70R20 110A8, 260/70R16 109A8, 7.50R16 106A8, |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8, 340/85R28 127A8, 380/70R20 122A8, 420/70R28 133A8, 320/70R24 116A8, 12.4R24 122A8, |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 20/09/2023 |
| Type approval no. | 4SA460 |
4SA448
| Power | 96.7 HP (71.1 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 417.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.37 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 3075TA |
| Curb weight | 3 130 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 761 mm |
| Width | 1 330 mm |
| Height | 2 419 mm |
| Wheelbase | 2 044 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R20 116A8 / 340/65R18 113A8 / 210/95R20 110A8 / 320/65R18 109A8 / 280/70R16 112A8 / 250/85R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 380/70R28 127A8 / 420/70R28 145A8 / 340/85R28 127A8 / 420/70R24 130A8 / 360/70R24 122A8 / 380/85R28 133A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 700 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 25/07/2023 |
| Type approval no. | 4SA448 |
4SA440
| Power | 96.7 HP (71.1 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 417.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 27.51 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 3075TA |
| Curb weight | 2 660 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 788 mm |
| Width | 1 364 mm |
| Height | 2 316 mm |
| Wheelbase | 2 045 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8, 210/95R20 110A8, 240/70R16 104A8, 300/70R20 110A8, 260/70R16 109A8, 7.50R16 106A8, |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8, 340/85R28 127A8, 380/70R20 122A8, 420/70R28 133A8, 320/70R24 116A8, 12.4R24 122A8, |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 07/06/2023 |
| Type approval no. | 4SA440 |
4SA415
| Power | 96.7 HP (71.1 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 417.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.37 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 3075TA |
| Curb weight | 3 130 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 761 mm |
| Width | 1 330 mm |
| Height | 2 419 mm |
| Wheelbase | 2 044 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R20 116A8 / 340/65R18 113A8 / 210/95R20 110A8 / 320/65R18 109A8 / 280/70R16 112A8 / 250/85R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 380/70R28 127A8 / 420/70R28 145A8 / 340/85R28 127A8 / 420/70R24 130A8 / 360/70R24 122A8 / 380/85R28 133A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 700 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 11/02/2022 |
| Type approval no. | 4SA415 |
4SA342
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 369.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 28.87 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 71 TA |
| Curb weight | 2 630 kg |
| Gross weight | 4 100 kg |
| Length | 3 812 mm |
| Width | 1 330 mm |
| Height | 2 260 mm |
| Wheelbase | 2 012 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 300/70R20 110A8 / 280/70R20 116A8 / 9.5R20 107A8 / 240/70R16 104A8 / 250/85R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 420/70R28 133A8 / 420/85R24 137A8 / 14.9R28 128A8 / 380/70R20 122A8 / 380/85R28 133A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 18/05/2018 |
| Type approval no. | 4SA342 |
4SA309
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 369.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 28.87 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 71 TA |
| Curb weight | 2 630 kg |
| Gross weight | 4 700 kg |
| Length | 3 812 mm |
| Width | 1 520 mm |
| Height | 2 235 mm |
| Wheelbase | 2 012 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 300/70R20 110A8 / 280/70R20 116A8 / 9.5R20 105A8 / 240/70R16 104A8 / 250/85R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 420/70R28 133A8 / 420/85R24 137A8 / 14.9R28 128A8 / 380/70R20 122A8 / 380/85R28 133A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 26/06/2017 |
| Type approval no. | 4SA309 |