SAME Frutteto 3 90 specifications — approved in Switzerland
85.0 HP
Max power
320.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 650 kg
Curb weight
4SA263
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 31.18 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WTI1E3 |
| Curb weight | 2 650 kg |
| Gross weight | 4 700 kg |
| Length | 3 920 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 2 400 mm |
| Wheelbase | 2 120 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | 280/70R16 112A8 7.50R20 104A8 280/70R18 114A8 9.5R20 105A8 240/70R16 104A8 300/65R16 114A8 |
| Tires (option) | 360/70R24 122A8 340/85R28 127A8 14.9R24 126A8 14.9R28 128A8 380/70R20 122A8 420/65R24 121A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 08/03/2012 |
| Type approval no. | 4SA263 |
4SA254
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 31.18 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4WTI1E3 |
| Curb weight | 2 650 kg |
| Gross weight | 4 700 kg |
| Length | 3 920 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 2 400 mm |
| Wheelbase | 2 120 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | 280/70R16 112A8 7.50R20 104A8 280/70R18 114A8 9.5R20 105A8 240/70R16 104A8 300/65R16 114A8 |
| Tires (option) | 360/70R24 122A8 340/85R28 127A8 14.9R24 126A8 14.9R28 128A8 380/70R20 122A8 420/65R24 121A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 05/07/2010 |
| Type approval no. | 4SA254 |