SAME Frutteto 80 specifications — approved in Switzerland
75.3 HP
Max power
342.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 630 kg
Curb weight
4SA338
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 342.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.93 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 55 TA |
| Curb weight | 2 630 kg |
| Gross weight | 4 100 kg |
| Length | 3 812 mm |
| Width | 1 330 mm |
| Height | 2 260 mm |
| Wheelbase | 2 012 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 300/70R20 110A8 / 280/70R20 116A8 / 9.5R20 107A8 / 240/70R16 104A8 / 250/85R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 420/70R28 133A8 / 420/85R24 137A8 / 14.9R28 128A8 / 380/70R20 122A8 / 380/85R28 133A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 18/05/2018 |
| Type approval no. | 4SA338 |
4SA306
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 342.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.93 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD3 55 TA |
| Curb weight | 2 630 kg |
| Gross weight | 4 700 kg |
| Length | 3 812 mm |
| Width | 1 520 mm |
| Height | 2 235 mm |
| Wheelbase | 2 012 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 300/70R20 110A8 / 280/70R20 116A8 / 9.5R20 105A8 / 240/70R16 104A8 / 250/85R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 420/70R28 133A8 / 420/85R24 137A8 / 14.9R28 128A8 / 380/70R20 122A8 / 380/85R28 133A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 26/06/2017 |
| Type approval no. | 4SA306 |
4SA445
| Power | 74.4 HP (54.7 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 341.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 39.58 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF1 3055 TA |
| Curb weight | 2 945 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 811 mm |
| Width | 1 420 mm |
| Height | 2 155 mm |
| Wheelbase | 2 011 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 280/70R18 114A8 / 280/70R20 116A8 / 300/70R20 110A8 / 240/70R16 104A8 / 210/95R20 110A8 |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 420/70R24 130A8 / 380/70R28 127A8 / 420/70R28 133A8 / 380/70R20 122A8 / 340/85R28 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 800 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 20/06/2023 |
| Type approval no. | 4SA445 |
4SA435
| Power | 74.4 HP (54.7 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 341.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 42.34 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF1 3055 TA |
| Curb weight | 3 150 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 811 mm |
| Width | 1 420 mm |
| Height | 2 295 mm |
| Wheelbase | 2 011 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 280/70R18 114A8 / 280/70R20 116A8 / 300/70R20 110A8 / 240/70R16 104A8 / 210/95R20 110A8 |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 420/70R24 130A8 / 380/70R28 127A8 / 420/70R28 133A8 / 380/70R20 122A8 / 340/85R28 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 800 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 13/02/2023 |
| Type approval no. | 4SA435 |
4SA437
| Power | 74.4 HP (54.7 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 341.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.88 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | KF1 3055 TA |
| Curb weight | 2 595 kg |
| Gross weight | 4 200 kg |
| Length | 3 601 mm |
| Width | 1 480 mm |
| Height | 2 130 mm |
| Wheelbase | 1 996 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 240/70R16 104A8 / 280/70R18 114A8 / 280/70R20 116A8 / 280/70R16 112A8 / 210/95R16 106A8 |
| Tires (option) | AR= 380/70R20 132A8 / 420/70R24 130D / 420/85R24 137A8 / 380/70R24 125A8 / 320/85R24 122A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 13/02/2023 |
| Type approval no. | 4SA437 |