SAME Frutteto 90.4 specifications — approved in Switzerland
84.0 HP
Max power
354.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 760 kg
Curb weight
4SA341
| Power | 84.0 HP (61.8 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 354.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.86 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD4 65 TA |
| Curb weight | 2 760 kg |
| Gross weight | 4 100 kg |
| Length | 3 942 mm |
| Width | 1 330 mm |
| Height | 2 275 mm |
| Wheelbase | 2 142 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 300/70R20 110A8 / 280/70R20 116A8 / 9.5R20 107A8 / 240/70R16 104A8 / 250/85R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 420/70R28 133A8 / 420/85R24 137A8 / 14.9R28 128A8 / 380/70R20 122A8 / 380/85R28 133A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 18/05/2018 |
| Type approval no. | 4SA341 |
4SA308
| Power | 84.0 HP (61.8 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 354.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.86 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD4 65 TA |
| Curb weight | 2 760 kg |
| Gross weight | 4 700 kg |
| Length | 3 942 mm |
| Width | 1 520 mm |
| Height | 2 275 mm |
| Wheelbase | 2 142 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 300/70R20 110A8 / 280/70R20 116A8 / 9.5R20 105A8 / 240/70R16 104A8 / 250/85R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 420/70R28 133A8 / 420/85R24 137A8 / 14.9R28 128A8 / 380/70R20 122A8 / 380/85R28 133A8 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 26/06/2017 |
| Type approval no. | 4SA308 |