SAME Frutteto 90 S specifications — approved in Switzerland
86.4 HP
Max power
372.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 030 kg
Curb weight
| Power | 86.4 HP (63.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 372.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 35.07 kg/HP |
| Displacement | 2 887 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 3067TA |
| Curb weight | 3 030 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 833 mm |
| Width | 1 163 mm |
| Height | 2 426 mm |
| Wheelbase | 2 082 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R18 114A8 / 320/65R18 109A8 / 280/70R18 114A8 / 320/65R18 109A8 / 280/70R16 112A8 / 250/70R16 116A8 |
| Tires (option) | AR= 380/70R28 127A8 / 420/70R28 133D / 340/85R28 127A8 / 420/70R28 109A8 / 420/70R24 130A8 / 360/80R24 144A8 |
| Tow cap. (braked) | 23 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 15/02/2022 |
| Type approval no. | 4SA419 |