SAME Frutteto CVT 115 specifications — approved in Switzerland
120.0 HP
Max power
517.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 000 kg
Curb weight
4SA455
| Power | 120.0 HP (88.2 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 517.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.33 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | hm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | KF2 4093TA |
| Curb weight | 4 000 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 979 mm |
| Width | 1 640 mm |
| Height | 2 425 mm |
| Wheelbase | 2 174 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R18 114A8 / 210/95R20 110A8 / 280/70R20 118A8 / 280/70R16 112A8 / 280/70R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R24 130A8 / 340/85R28 127A8 / 420/70R28 145A8 / 360/70R24 122A8 / 440/65R28 134A8 |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 25/07/2023 |
| Type approval no. | 4SA455 |
4SA413
| Power | 120.0 HP (88.2 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 517.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 31.67 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | hm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 4093TA |
| Curb weight | 3 800 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 979 mm |
| Width | 1 450 mm |
| Height | 2 425 mm |
| Wheelbase | 2 174 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 210/95R16 110A8 / 280/70R20 118A8 / 280/70R16 112A8 / 280/70R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R24 130A8 / 340/85R28 127A8 / 420/70R28 145A8 / 360/70R24 122A8 / 440/65R28 131D |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 12/01/2022 |
| Type approval no. | 4SA413 |
4SA412
| Power | 109.6 HP (80.6 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 472.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.67 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | hm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 4085TA |
| Curb weight | 3 800 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 979 mm |
| Width | 1 450 mm |
| Height | 2 425 mm |
| Wheelbase | 2 174 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 210/95R16 110A8 / 280/70R20 118A8 / 280/70R16 112A8 / 280/70R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R24 130A8 / 340/85R28 127A8 / 420/70R28 145A8 / 360/70R24 122A8 / 440/65R28 131D |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 12/01/2022 |
| Type approval no. | 4SA412 |
4SA380
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 435.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 35.8 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD4 83 TA |
| Curb weight | 3 845 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 982 mm |
| Width | 1 420 mm |
| Height | 2 420 mm |
| Wheelbase | 2 174 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 280/70R20 116A8 / 300/70R20 110A8 / 250/85R20 116A8 / 7.50R20 104A8 / 280/70R20 116A8 |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 380/70R28 127A8 / 420/70R28 133A8 / 380/85R28 133A8 / 340/85R28 127A8 / 440/65R28 134A8 |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 05/05/2020 |
| Type approval no. | 4SA380 |
4SA378
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 435.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.17 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KD4 83 TA |
| Curb weight | 3 670 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 4 212 mm |
| Width | 1 450 mm |
| Height | 2 395 mm |
| Wheelbase | 2 174 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 280/70R20 116A8 / 300/70R20 110A8 / 250/85R20 116A8 / 240/70R16 104A8 / 7.50R20 104A8 |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 380/70R28 127A8 / 420/70R28 116A8 / 380/85R28 133A8 / 380/70R20 122A8 / 340/85R28 127A8 |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 21/10/2019 |
| Type approval no. | 4SA378 |