SCANIA ?124??8x2/4 specifications — approved in Switzerland
420.2 HP
Max power
1950.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3SA175
| Power | 420.2 HP (309.0 kW) @ 1 700 rpm |
| Torque | 1950.0 Nm @ 1 050 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 11 705 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: essieu 3 |
| Engine | DSC1205 |
| Gross weight | 24 500 kg |
| Wheelbase | 3 340 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 315/80R22.5: 12R22.5: d'autres variantes avec rayon de roulememt 430-620 mm ETRTO |
| Tires (option) | jantes: 9.00x22.5: 8.25x22.5 et d'autres variantes correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 25/03/1998 |
| Type approval no. | 3SA175 |
3SA150
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1810.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 11 705 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: essieu 3 |
| Engine | DSC1201 |
| Gross weight | 24 500 kg |
| Wheelbase | 3 340 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22,5: 305/60R22,5: 275/70R22,5: 305/70R22,5: 275/80R22,5: 315/70R22,5: 295/80R22,5: 315/80R22,5: |
| Tires (option) | 385/65R22,5: 315/60R22.5 11R22,5: 12R22,5: 13R22.5: 11.00R22,5: 12.00R22,5 |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 07/08/1997 |
| Type approval no. | 3SA150 |
3SA151
| Power | 357.7 HP (263.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1665.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 11 705 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: essieu 3 |
| Engine | DSC1202 |
| Gross weight | 24 500 kg |
| Wheelbase | 3 340 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22,5: 305/60R22,5: 275/70R22,5: 305/70R22,5: 275/80R22,5: 315/70R22,5: 295/80R22,5: 315/80R22,5: |
| Tires (option) | 385/65R22,5: 315/60R22.5 11R22,5: 12R22,5: 13R22.5: 11.00R22,5: 12.00R22,5 |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 07/08/1997 |
| Type approval no. | 3SA151 |