SCANIA ?144??8x2 specifications — approved in Switzerland
529.0 HP
Max power
2300.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3SA148
| Power | 529.0 HP (389.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2300.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 14 190 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: essieu 3 |
| Engine | DSC1413 |
| Gross weight | 22 600 kg |
| Wheelbase | 1 790 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22,5: 305/60R22,5: 275/70R22,5: 305/70R22,5: 275/80R22,5: 315/70R22,5: 295/80R22,5: 315/80R22,5: |
| Tires (option) | 385/65R22,5: 315/60R22.5 11R22,5: 12R22,5: 13R22.5: 11.00R22,5: 12.00R22,5 |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 03/02/1997 |
| Type approval no. | 3SA148 |
3SA149
| Power | 459.7 HP (338.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2030.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 14 190 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: essieu 3 |
| Engine | DSC1415 |
| Gross weight | 22 600 kg |
| Wheelbase | 1 790 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22,5: 305/60R22,5: 275/70R22,5: 305/70R22,5: 275/80R22,5: 315/70R22,5: 295/80R22,5: 315/80R22,5: |
| Tires (option) | 385/65R22,5: 315/60R22.5 11R22,5: 12R22,5: 13R22.5: 11.00R22,5: 12.00R22,5 |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 03/02/1997 |
| Type approval no. | 3SA149 |