SCANIA ?94??6x4 specifications — approved in Switzerland
310.1 HP
Max power
1355.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3SA143
| Power | 310.1 HP (228.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 1355.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 8 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: essieu 2+3 |
| Engine | DSC915 |
| Gross weight | 16 750 kg |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22,5: 305/60R22,5: 275/70R22,5: 305/70R22,5: 275/80R22,5: 315/70R22,5: 295/80R22,5: 315/80R22,5: |
| Tires (option) | 385/65R22,5: 315/60R22.5 11R22,5: 12R22,5: 13R22.5: 11.00R22,5: 12.00R22,5 |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 03/02/1997 |
| Type approval no. | 3SA143 |
3SA118
| Power | 310.1 HP (228.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 1355.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 8 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: essieu 2+3 |
| Engine | DSC913 |
| Gross weight | 16 750 kg |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22,5: 305/60R22,5: 275/70R22,5: 305/70R22,5: 275/80R22,5: 315/70R22,5: 295/80R22,5: 315/80R22,5: |
| Tires (option) | 385/65R22,5: 315/60R22.5 11R22,5: 12R22,5: 13R22.5: 11.00R22,5: 12.00R22,5 |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 15/05/1996 |
| Type approval no. | 3SA118 |
3SA117
| Power | 259.8 HP (191.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 1180.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 8 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: essieu 2+3 |
| Engine | DSC912 |
| Gross weight | 16 750 kg |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22,5: 305/60R22,5: 275/70R22,5: 305/70R22,5: 275/80R22,5: 315/70R22,5: 295/80R22,5: 315/80R22,5: |
| Tires (option) | 385/65R22,5: 315/60R22.5 11R22,5: 12R22,5: 13R22.5: 11.00R22,5: 12.00R22,5 |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 15/05/1996 |
| Type approval no. | 3SA117 |