SCANIA C 320C B4X2?? specifications — approved in Switzerland
319.6 HP
Max power
1600.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
| Power | 319.6 HP (235.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1600.0 Nm @ 1 050 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 9 291 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DC09140 |
| Gross weight | 19 500 kg |
| Wheelbase | 4 500 mm |
| Tires | 275/70R22.5, 275/80R22.5, 295/80R22.5, |
| Tires (option) | 305/70R22.5, 315/60R22.5, 315/80R22.5: pneus: variantes avec rayon de roulement 452 - 525 mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 25/08/2022 |
| Type approval no. | 2SA197 |