SCANIA C ???E B4X2?? specifications — approved in Switzerland
402.6 HP
Max power
2170.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2SA199
| Power | 402.6 HP (296.0 kW) @ 1 350 rpm |
| Torque | 2170.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m2a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | MG4115 001 |
| Gross weight | 19 500 kg |
| Wheelbase | 4 900 mm |
| Tires | 275/70R22.5, 275/80R22.5, 295/80R22.5, |
| Tires (option) | 305/70R22.5, 315/60R22.5, 315/80R22.5: pneus: variantes avec rayon de roulement 452 - 525 mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 01/09/2022 |
| Type approval no. | 2SA199 |
2SA194
| Power | 402.6 HP (296.0 kW) @ 1 350 rpm |
| Torque | 2170.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m2a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | MG4115 001 |
| Gross weight | 19 500 kg |
| Wheelbase | 4 900 mm |
| Tires | 275/70R22.5, 275/80R22.5, 295/80R22.5, |
| Tires (option) | 305/70R22.5, 315/60R22.5, 315/80R22.5: pneus: variantes avec rayon de roulement 452 - 525 mm sel. ETRTO |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 22/02/2021 |
| Type approval no. | 2SA194 |