SCANIA K 360C B6x2/4?? specifications — approved in Switzerland
360.4 HP
Max power
1700.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
| Power | 360.4 HP (265.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1700.0 Nm @ 1 050 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 9 291 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR: e2 |
| Engine |
| DC09141 |
| Gross weight | 24 200 kg |
| Wheelbase | 4 100 mm |
| Tires | 275/70R22.5, 275/80R22.5, 295/80R22.5, |
| Tires (option) | 305/70R22.5, 315/60R22.5, 315/80R22.5: pneus: variantes avec rayon de roulement 452 - 525 mm sel. ETRTO |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 08/05/2023 |
| Type approval no. | 2SA203 |