VICTORY Magnum specifications — approved in Switzerland
73.4 HP
Max power
127.0 Nm
Max torque
193 km/h
Top speed
436 kg
Curb weight
| Power | 73.4 HP (54.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 5.94 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 436 kg |
| Gross weight | 595 kg |
| Width | 2 666 mm |
| Height | 1 367 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 120/70R21: 3.50x21 index min.= 62V |
| Tires (option) | AR= 180/60R16: 5.00x16 index min.= 80H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 27/11/2014 |
| Type approval no. | 6VB132 |