VICTORY Octane specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
99.0 Nm
Max torque
193 km/h
Top speed
327 kg
Curb weight
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 8 000 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 5 700 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 3.12 kg/HP |
| Displacement | 1 179 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 1204690 |
| Curb weight | 327 kg |
| Gross weight | 449 kg |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 1 146 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Tires | AV= 130/70-18: 3.50x18 index min.= 43U |
| Tires (option) | AR= 160/70-17: 4.50x17 index min.= 66U |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 30/06/2016 |
| Type approval no. | 6VB144 |