VICTORY Vegas 8-Ball specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
144.0 Nm
Max torque
193 km/h
Top speed
378 kg
Curb weight
6VB112
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 144.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed |
| 193 km/h |
| Weight/power ratio | 3.97 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 378 kg |
| Gross weight | 523 kg |
| Width | 2 462 mm |
| Height | 1 165 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90/90-21: 2.15x21 index min.= 54H |
| Tires (option) | AR= 180/55B18: 5.50x18 index min.= 74H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 09/02/2012 |
| Type approval no. | 6VB112 |
6VB107
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 900 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 2 950 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 4.21 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 378 kg |
| Gross weight | 523 kg |
| Width | 2 462 mm |
| Height | 1 165 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90/90R21: 2.15x21 index min.= 54H |
| Tires (option) | AR= 180/55R18: 5.50x18 index min.= 74H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 22/06/2010 |
| Type approval no. | 6VB107 |
6VB129
| Power | 32.9 HP (24.2 kW) @ 2 900 rpm |
| Torque | 90.9 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 134 km/h |
| Weight/power ratio | 11.49 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 378 kg |
| Gross weight | 523 kg |
| Width | 2 462 mm |
| Height | 1 165 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90/90-21: 2.15x21 index min.= 54H |
| Tires (option) | AR= 180/55B18: 5.50x18 index min.= 74H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 04/07/2013 |
| Type approval no. | 6VB129 |