VITRA 2060 specifications — approved in Switzerland
61.9 HP
Max power
189.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
1 620 kg
Curb weight
| Power | 61.9 HP (45.5 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 189.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 26.17 kg/HP |
| Displacement | 2 216 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 404D-22T (GP61B/3000) |
| Curb weight | 1 620 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 3 027 mm |
| Width | 1 260 mm |
| Height | 2 060 mm |
| Wheelbase | 1 537 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 24x12.00-12 100A8: 10.50x12 |
| Tires (option) | 26x12.00-12 100A8: 10.50x12 |
| Manufacturer | LINDHOLDT MASKINER A/S, 6818 Arre |
| Approval date | 06/08/2015 |
| Type approval no. | 4VA601 |