VMOTO F01 L3 specifications — approved in Switzerland
4.8 HP
Max power
65.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
185 kg
Curb weight
| Power | 4.8 HP (3.5 kW) @ 680 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 689 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 38.54 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission |
| s |
| Engine | 14ZW6078342YA |
| Curb weight | 185 kg |
| Gross weight | 275 kg |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 1 080 mm |
| Wheelbase | 1 970 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral- au ch. central |
| Tires | AV= 90/80-16: 1.85x16 |
| Tires (option) | AR= 90/90-14: 2.50x14 |
| Manufacturer | NANJING VMOTO MANUFACT. CO., LTD., RC-211200 Jiangsu, P.R. China |
| Approval date | 27/04/2023 |
| Type approval no. | 6VB904 |