VMOTO LB1 VS2 Cargo 45 specifications — approved in Switzerland
2.7 HP
Max power
50.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
176 kg
Curb weight
| Power | 2.7 HP (2.0 kW) @ 450 rpm |
| Torque | 50.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 65.19 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. moyeu roue |
| Transmission |
| s |
| Engine | 14ZW6050338YA |
| Curb weight | 176 kg |
| Gross weight | 280 kg |
| Width | 1 940 mm |
| Height | 1 160 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 90/80-16: 1.85x16 |
| Tires (option) | AR= 90/90-14: 2.50x14 |
| Manufacturer | NANJING VMOTO MANUFACT. CO., LTD., RC-211200 Jiangsu, P.R. China |
| Approval date | 09/03/2022 |
| Type approval no. | 6VB901 |