VMRACING VM 125 SMR specifications — approved in Switzerland
7.5 HP
Max power
9.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
190 kg
Curb weight
| Power | 7.5 HP (5.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 9.0 Nm @ 5 800 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 25.33 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 2-temp / 1 / monobloc-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 420 |
| Curb weight | 190 kg |
| Gross weight | 335 kg |
| Length | 2 200 mm |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 74.0 g/km |
| Consumption | 3.20 l/100km |
| Tires | AV= 120/70ZR17 (58W), 3.50x17: 80/100-21(51M), 90/90-21(54M), 1.60x21 |
| Tires (option) | AR= 160/60ZR17 (69W), 5.00x17: 140/80-18(70M), 120/80-18(62S), 2.15x18: 110/90-19(57M), 2.15x19 |
| Manufacturer | VM RACING DI VALDO MATTEO, VIA ENRICO FERMI 42, IT-37135 VERONA |
| Approval date | 27/04/2026 |
| Type approval no. | 6VC601 |