VOEGELE Super 1303-3i specifications — approved in Switzerland
101.2 HP
Max power
410.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
9 800 kg
Curb weight
| Power | 101.2 HP (74.4 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 410.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 96.84 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | AR |
| Engine | TCD 3.6 L4 (C5VI74G/-BU) |
| Curb weight | 9 800 kg |
| Gross weight | 10 500 kg |
| Length | 4 800 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 3 450 mm |
| Wheelbase | 720 mm |
| Body type | Finisseuse de routes |
| Seats | 2 |
| Tires | e1= 460/250-310 Solid |
| Tires (option) | e2= 460/250-310 Solid |
| Manufacturer | JOSEPH VOEGELE AG, D-67075 Ludwigshafen |
| Approval date | 13/11/2020 |
| Type approval no. | 5VA114 |