VOEGELE Super 1803-3i specifications — approved in Switzerland
175.4 HP
Max power
1120.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
17 800 kg
Curb weight
5VA115
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1120.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed |
| 20 km/h |
| Weight/power ratio | 101.48 kg/HP |
| Displacement | 6 690 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | B6.7 (FR96073) |
| Curb weight | 17 800 kg |
| Gross weight | 21 000 kg |
| Length | 6 100 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 870 mm |
| Wheelbase | 825 mm |
| Body type | Finisseuse de routes |
| Seats | 2 |
| Tires | e1= 540/300-390 Solid |
| Tires (option) | e2= 540/300-390 Solid |
| Manufacturer | JOSEPH VOEGELE AG, D-67075 Ludwigshafen |
| Approval date | 14/12/2021 |
| Type approval no. | 5VA115 |
5VA111
| Power | 172.7 HP (127.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 656.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 99.48 kg/HP |
| Displacement | 6 690 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | QSB6.7 (FR92568) |
| Curb weight | 17 180 kg |
| Gross weight | 17 800 kg |
| Length | 6 100 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 870 mm |
| Wheelbase | 825 mm |
| Body type | Finisseuse de routes |
| Seats | 2 |
| Tires | e1= 540/300-390 Solid |
| Tires (option) | e2= 540/300-390 Solid |
| Manufacturer | JOSEPH VOEGELE AG, D-67075 Ludwigshafen |
| Approval date | 21/05/2014 |
| Type approval no. | 5VA111 |