VOEGELE Super 1903 specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
672.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
18 000 kg
Curb weight
5VA105
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 672.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 20 km/h |
| Weight/power ratio | 105.88 kg/HP |
| Displacement | 4 764 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | AR |
| Engine | BF4M1013FC (Code CE125/1) |
| Curb weight | 18 000 kg |
| Gross weight | 19 900 kg |
| Length | 6 100 mm |
| Width | 2 400 mm |
| Height | 3 700 mm |
| Wheelbase | 850 mm |
| Body type | Finisseuse de routes |
| Seats | 1 |
| Tires | e1+e2 = 580/340-430 Solid |
| Tires (option) | e3 = 14.00R25 170E, 10.00x25 |
| Manufacturer | JOSEPH VOEGELE AG, D-67075 Ludwigshafen |
| Approval date | 09/05/2003 |
| Type approval no. | 5VA105 |
5VA104
| Power | 151.0 HP (111.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 548.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 119.21 kg/HP |
| Displacement | 4 764 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | AR |
| Engine | BF4M1013EC (Code C111) |
| Curb weight | 18 000 kg |
| Gross weight | 19 900 kg |
| Length | 6 100 mm |
| Width | 2 400 mm |
| Height | 3 700 mm |
| Wheelbase | 850 mm |
| Body type | Finisseuse de routes |
| Seats | 1 |
| Tires | e1+e2 = 580/340-430 Solid |
| Tires (option) | e3 = 14.00R25 170E, 10.00x25 |
| Manufacturer | JOSEPH VOEGELE AG, D-67075 Ludwigshafen |
| Approval date | 06/08/2002 |
| Type approval no. | 5VA104 |