VOGE 300? specifications — approved in Switzerland
25.8 HP
Max power
23.5 Nm
Max torque
128 km/h
Top speed
245 kg
Curb weight
| Power | 25.8 HP (19.0 kW) @ 8 500 rpm |
| Torque | 23.5 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 128 km/h |
| Weight/power ratio | 9.5 kg/HP |
| Displacement | 292 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / Monoblock |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LC178MN |
| Curb weight | 245 kg |
| Gross weight | 320 kg |
| Width | 1 965 mm |
| Height | 1 070 mm |
| Wheelbase | 2 025 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 78.0 g/km |
| Consumption | 3.30 l/100km |
| Tires | AV= 110/70ZR17: 2.75x17 |
| Tires (option) | AR= 150/60ZR17: 4.00x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 13/05/2021 |
| Type approval no. | 6VC203 |