VOGE 300R specifications — approved in Switzerland
28.6 HP
Max power
24.5 Nm
Max torque
128 km/h
Top speed
245 kg
Curb weight
| Power | 28.6 HP (21.0 kW) @ 8 500 rpm |
| Torque | 24.5 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 128 km/h |
| Weight/power ratio | 8.57 kg/HP |
| Displacement | 292 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LC178MN |
| Curb weight | 245 kg |
| Gross weight | 320 kg |
| Width | 1 965 mm |
| Height | 1 070 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 110/70ZR17, 110/70-17: 2.75x17 |
| Tires (option) | AR= 150/60ZR17, 150/60-17: 4.00x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 12/04/2022 |
| Type approval no. | 6VC206 |