VOGE 500 ? specifications — approved in Switzerland
43.5 HP
Max power
40.5 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
273 kg
Curb weight
| Power | 43.5 HP (32.0 kW) @ 8 500 rpm |
| Torque | 40.5 Nm @ 7 000 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 6.28 kg/HP |
| Displacement | 471 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LX267MR |
| Curb weight | 273 kg |
| Gross weight | 348 kg |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 1 090 mm |
| Wheelbase | 2 115 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70ZR17: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60ZR17: 4.50x17 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 16/04/2020 |
| Type approval no. | 6VC201 |